مدرسه بادبانی کاسپین

مدرسه بادبانی کاسپین

نخستین مدرسه بادبانی ایران

قایقرانی در ایران به سرعت روبه گسترش است. دورنمای ورزش قایقرانی، گسترش و توسعه پایدار ازطریق استعدادیابی و نفوذ این ورزش به باشگاهها، آموزشگاهها و مراکز کارآفرینی و  در بعد قهرمانی بکارگیری حداکثر توان علمی-ورزشی و پزشکی-ورزشی کشور برای جداکردن قایقرانان از بافت عادی و پیش راندن آنان به سوی دستاوردهای قهرمانی می باشد.

از این رو ایجاد مدارس و باشگاهای قایقرانی در نقاط مختلف کشور به نفوذ این رشته مفرح ورزشی به خانواده ها و جوانان کمک شایانی نموده و با ایجاد بسترهایی مجهز و بروز توسط  بخش خصوصی و همچنین ارائه راهکارهای تشویقی برای اقشار کم درامد جهت استفاده از این مدارس، میتوان این رشته ورزشی را نه تنها بعنوان یک گزینه جدید برای تفریح جوانان برومند این مرز و بوم مد نظر قرار داد بلکه میتوان به افزایش و خوش رنگ تر شدن مدالهای ورزشکاران تیم ملی در عرصه های بین المللی امیدوارتر بود تا در نهایت هدف همه ما که اعتلای نام میهن عزیزمان ایران است ، محقق شود.

 

در سالهای اخیر با توجه به رشد چشمگیر موفقیت های ورزشکاران تیم ملی قایقرانی در عرصه های آسیایی و جهانی و حتی در المپیک ، علاقه مندان بیشتری به این ورزش روی آورده یا پیگیر اخبار آن هستند.

بهره مندی میهن عزیزمان از  نوار ساحلی بسیار طولانی در شمال (دریای خزر) و  جنوب (خلیج همیشه فارس) از یک سو و  بی شمار رودخانه، دریاچه طبیعی و مصنوعی در سرتاسر این کشور پهناور از سوی دیگر، لزوم آگاهی اکثریت قریب به اتفاق هم میهنان عزیزمان با سبک زندگی دریایی،  ورزشهای مرتبط با آن و اصول کلی این رشته های ورزشی را چندین برابر می کند. حال آنکه استفاده نکردن از این هدایای الهی در سرتاسر  این سرزمین نه تنها فرصت تربیت جوانان شاد، پرانگیزه  و ورزشکار بیشتری را از ما میگیرد بلکه فرصتهای بکری را برای کارآفرینی و اشتغال زایی  جوانانمان از دست خواهیم داد. از این رو با در اختیار داشتن  این بسترهای طبیعی و استفاده از تمام ظرفیتهای موجود، میتوانیم با راندمان بیشتری نسبت به حال حاضر به ترویج وآموزش این ورزشها بپردازیم.

از این رو “شرکت مکین دریا کاسپین” اقدام به تاسیس نخستین مدرسه تخصصی بادبانی ایران نمود تا علاقه مندان در تمام سنین پایه یا بزرگسال بتوانند از خدمات مدرسه بادبانی کاسپین استفاده نمایند.

 

اهداف اصلی طرح مدرسه بادبانی:

 

  • کشف و پرورش استعداد های ناب در این رشته های ورزشی از سنین خردسالی
  • کسب مدال، موفقیت و نهایتا برافراشته شدن پرچم ایرن در عرصه های ورزشی مهم بین المللی که خود منجر به ایجاد حس غرور ملی و روی آوردن بیشتر خانواده به این ورزشها می شود
  • از بین بردن تفریحات و انتخاب های ناسالم از اوقات فراغت  جوانان
  • افزایش تعداد علاقه مندان به این رشته ها و تاثیر مستقیم آن بر بازار گردشگری دریایی از طریق افزایش دانش و اگاهی مردم از وجود این امکانات در کشور.

 

 

کلاس آپتیمیس:                             

نخستین مرحله برای شروع استعداد یابی و ایجاد برنامه تمرینی جدی تر برای ورزشکاران فعال در این رشته است. این کلاس علاوه بر اینکه پایه ای ترین کلاس اموزش بادبانی است جذابیت های تفریحی نیز داشته که میتواند خانواده ها را در ایونت های حتی یک روزه در مکانی برای آشنایی با این ورزش دور هم جمع کند. لذا تور های استعداد یابی برای اپتیمیس یا برنامه های مدرسه ای برای جذب کودکان به این رشته از مهمترین اهداف “مدرسه بادبانی کاسپین ” می باشد. خروجی این کلاس بادبانی نه تنها داشتن تیم ملی قوی تر برای این کلاس است بلکه ورزشکارانی که از پایه با اصول بادبانی اشنا شده اند را برای کلاس های بالاتر همانند لیزر آماده میکند .

ورزشهای بادبانی المپیکی:

رشته ورزشی بادبانی دارای 12 کلاس (بعضا متغییر در نوع کلاسها ولی معمولا ثابت در تعداد کلاسها) در المپیک می باشد که بصورت فنی ایران قابلیت شرکت در 11 کلاس را دارا می باشد (یعنی 33 مدال!) ،اما برای کشورهایی مثل میهن عزیزمان که تازه در ابتدای مسیر پیشرفتند نمیتوان انتظار گسترش هر 12 رشته را داشت زیرا کمتر کشوری حتی کشورهای توسعه یافته همچنین کاری را انجام می دهند.

 

در این بین کلاسهای لیزر 4.7 رادیال و استاندارد، آپتیمیس، ویند سرف از مهمترین کلاسهای این رشته هستند که در طول سالیان گذشته ورزشکاران داخلی این رشته بیشترین تمرکزشان بر این کلاسها بوده است.

کلاس لیزر بعنوان یکی از کلاس های پایه ای ورزش بادبانی است و در سه کلاس اساسی 4.7 برای نوجوانان،رادیال(المپیک برای بانوان ولی اسیا و جهانی برای اقایان دارد) و لیزر استاندارد(کلاس ازاد و المپیکی اقایان) وجود دارد. تفاوت این سه کلاس از نظر تجهیزات فقط در سایز بادبان است و بدنه قایق در هر سه کلاس یکی می باشد.

 

 

فهرست